کارخانه مه در کاسپین واقع در استان گلستان :

افتتاح شده درسال ۱۳۸۸

تولید کننده سبزیجات برگی (شوید , نعنا ,اسفناج …) دانه ای (ذرت شیرین ,نخود فرنگی , باقالی لوبیا سبز, مخلوط سبزیجات) همچنین کرفس , هویج ,پیاز , سیب زمینی با روش انجماد سریع IQF میباشد.

همچنین دارای تونل انجماد و سالن مجزا برای تولید آبزیان دریایی (میگو و ماهی و…) و مرغ و گوشت بصورت سالن های مجزا با تمامی امکانات تولیدی میباشد.

آی کیو اف IQF چیست ؟

مخفف (individual quick freezing) است.

 IQF یا individual quick freezing یعنی انجماد محصولات به صورت سریع و مجزا از هم، این یکی از روش‌های جدید منجمد کردن محصولات در ایران است که امروزه جایگاه مهمی را در صنایع غذایی کشور به خود اختصاص داده است. انجماد یکی از اصول نگهداری محصولات غذایی است که از دیرباز مورد توجه بشر اولیه بوده است.
وقتی صحبت از سبزی‌های منجمد شده به روش IQF می‌شود، بیشتر سبزی‌هایی نظیر نخود سبز و هویج در نظر تداعی می‌شود در حالی که امروزه می‌توان سبزی‌هایی مانند گوجه فرنگی را نیز به روش IQF با همان طعم و ظاهر تازه محصول منجمد کرد.

تکنولوژی انجماد محصولات غذایی به روش IQF به این صورت است که در سیستم، هوای سرد با دمای 35- درجه سانتی‌گراد و در جهت عمود بر نوار و محصولات، با سرعت M/S 5-2 سیرکوله می‌شود.دانشمندان موسسه تحقیقات غذایی معتقدند محصولاتی که بلافاصله بعد از برداشت منجمد می‌شود مواد مغذی بیش‌تری را در خود نگاه می‌دارند و خاصیت غذایی بیش‌تری دارند.

 

 

در روش IQF، حداقل تغییرات و کاهش در مواد مغذی محصولات وجود دارد، چرا که آب موجود در بافت ماده غذایی در این روش به سرعت منجمد شده، از تشکیل بلورهای درشت که به سلول‌های بافت مواد غذایی آسیب جدی وارد می‌کنند، ممانعت به عمل می‌آید. در نتیجه بافت ماده غذایی در زمان انجماد سالم مانده و در زمان رفع انجماد، خروج آب یا تراوش عصاره و از بین رفتن ویتامین‌ها و املاح محلول در آب در حد ناچیز خواهد بود.

محصولاتی که از طریق روش IQF میتوان منجمد کرد :

  • میوه‌ها : توت فرنگی، آلبالو، تمشک، ذغال اخته، کیوی، آناناس
  • سبزیجات : باقلا سبز، لوبیا سبز، نخود فرنگی، بامیه، کدو تنبل، کدو سبز
  • سبزیجات غده ای : هویج، سیب زمینی، شلغم، پیاز
  • سبزیجات برگی شکل : گل کلم، جعفری، شوید، ترخون